Klimatyzatory
inwerterowe

Ze względu na budowę klimatyzatorów oraz ich zastosowanie można je podzielić na kilka zasadniczych grup.

Klimatyzator ścienny

klimatyzator ścienny Są to najpopularniejsze jednostki instalowane w biurach i mieszkaniach. Charakteryzują się małymi wymiarami przy stosunkowo dużej wydajności, wyjątkową estetyką. Instaluje się je zazwyczaj na płaszczyznach ściennych w odległości kilkanaście cm od sufitu.
Praca ich jest w pełni zautomatyzowana, a obsługa od strony użytkownika odbywa się za pomocą niewielkiego pilota. Ze względu na swoją popularność posiadają zazwyczaj rozbudowaną automatykę oraz szereg przydatnych funkcji typu ogrzewanie, oszuszanie i inne, typu nawiew. klimatyzator inwerter


Klimatyzator kasetonowy

klimatyzator kasetonowy Klimatyzatory kasetonowe instalowane są zazwyczaj w przestrzeni pomiędzy stropem a sufitem podwieszanym. Takie umiejscowienie nie zajmuje przestrzeni użytkowej pomieszczenia a jednocześnie umożliwia równomierną dystrybucję chłodnego powietrza z jego centralnego punktu. Powietrze, podobnie jak w klimatyzatorach sufitowych, rozprowadzane jest wzdłuż sufitu, a następnie łagodnie opada nie powodując niepożądanych podmuchów zimnego powietrza. Urządzenia wykończone są maskownicą doskonale komponują się z płaszczyzną sufitu podwieszanego, przez co nie naruszają walorów estetycznych pomieszczenia.

Klimatyzator kanałowy

Klimatyzatory kanałowe umożliwiają dostarczanie powietrza z jednostki centralnej umiejscowionej zazwyczaj w centralnym punkcie budynku do kilku pomieszczeń jednocześnie. Powietrze rozprowadzane jest za pomocą specjalnych kanałów powietrznych. Klimatyzator na podstawie średniej z temperatur klimatyzowanych pomieszczeń, automatycznie ustawia właściwą temperaturę nawiewanego powietrza. Urządzenie instalowane jest zazwyczaj w miejscach niewidocznych dla użytkownika klimatyzacji (pomieszczenia techniczne, przestrzenie pomiędzy sufitem podwieszanym a stropem/dachem). Zaletą systemów klimatyzacji kanałowej jest estetyka wykonania (brak widocznych urządzeń klimatyzacyjnych) oraz możliwość dokładnego rozprowadzenia powietrza w pomieszczeniu. Wadą natomiast konieczność przewidzenia przestrzeni dla urządzeń już w fazie projektu budynku.

Systemy Multisplit

klimatyzator inwerter Klimatyzatory typu Multisplit występują w zasadzie w każdej z powyższych odmian. Ich cechą charakterystyczną jest to, że do jednego agregatu zewnętrznego podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, umieszconych w różnych pomieszczeniach w obrębie budynku. Do obsługi każdej jednostki wewnętrznej służy osobny pilot IR, przez co obsługa systemu nie różni się od klimatyzatorów w układzie standardowym (mono split). Zaletą multisplitów jest konieczność zastosowania tylko jednego agregatu zewnętrznego do wielu jednostek wewnętrznych, co zmniejsza koszty inwestycji.